ITX jest to standard który wprowadziła i zaczęła promować firma VIA od 2001r. Jako że standard się przyjął głównie z powodu popytu na urządzenia energooszczędne, zminiaturyzowane i tanie – z czasem także inne firmy włączyły się w promocję komputerów na bazie ITX.
Na początku promocji standardu ITX VIA zaprezentowała płytę główną o rozmiarach 21 na 19 centymetrów która, krótko mówiąc, niewiele się różniła od standardowych płyt głównych produkowanych już w 1999r. To spowodowało że mało kto zwrócił uwagę na próbę promocji nowych urządzeń. Dopiero gdy VIA zaprezentowała płytę o rozmiarach 17cm na 17cm wzbudziło to dość spore zainteresowanie. Od tego kroku można powiedzieć że zaczął się wyścig „szybciej, wyżej, dalej” w tej dziedzinie informatyki.
Z czasem nowa płyta z takimi charakterystycznymi cechami jak wysoka energooszczędność, małe rozmiary czy brak chłodzenia aktywnego na rzecz pasywnego (brak wiatraków) mająca duże możliwości w zastosowaniu prac biurowych czy multimedialnych odbiła się dużym zainteresowaniem zarówno producentów jak i konsumentów.
Biorąc pod uwagę że standard ITX odnosił sukcesy z miesiąca na miesiąc nie było zaskoczeniem powstanie jeszcze mniejszych odmian standardu ITX. I tak podstawowa jednostka mini ITX o rozmiarach 17 na 17 centymetrów, mniejszy odpowiednik nano ITX otrzymał rozmiary 12 na 12 centymetrów. W roku 2007 VIA zaprezentowała jeszcze mniejszy format płyty głównej pico ITX o wymiarach 10 na 7,2 centymetra. W tym samym roku VIA zaprezentowała najmniejszą płytę główną na platformy mobilne – mobile ITX.
Na samych płytach głównych się nie skończyło bowiem VIA także zaczęła prezentować jedne z najmniejszych procesorów na świecie takie jak C7-M 1 GHz (75 na 45 milimetrów)